"V našem domě máme stále družstvo, které funguje dobře řadu let. Někteří chtějí zprivatizovat byty a založit společenství vlastníků jednotek, většina je pro zachování družstva." píše pan T.H. z Tábora. "Nemůžeme se dohodnout, protože v poslední době se družstevnictví opět přeje."
Máme dotaz: jaká forma vlastnictví je výhodnější?
na dotaz odpovídá JUDr. Lubomír Fiedler
Odpovědět jednoznačně je složité a zavádějící. Praxe ukazuje, že většinou družstva převádějí byty do vlastnictví členů, ale je otázkou, zda to má výrazný efekt. Důvodem je většinou jistý pocit vlastnictví, tedy zápis vlastníka bytu v katastru nemovitostí a pocit nezávislosti na družstvu, obavy z vytunelování družstva atd.
Proti tomu vytunelování bytových družstev je opravdu ojedinělý případ, většinou tomu bylo tam, kde nefungoval kontrolní systém družstva. Přitom vlastníci bytů musí mít stanovy stejně jako družstvo, musí se podřídit režimu skládání peněz na opravy, údržbu domu stejně jako v družstvu. V poslední době je možné získat úvěr i na družstevní byt, což dlouho nešlo. Tedy ve věci získání úvěru na pořízení bytu již nejsou podstatné rozdíly.
Převod družstevního bytu na jinou osobu je značně rychlejší, jednodušší a levnější než prodej bytu v osobním vlastnictví. Také není zanedbatelná otázka daní, kde u bytu v osobním vlastnictví je celý převod dražší než u bytu družstevního.
Obecně lze konstatovat, že družstevník může převádět a nakládat s bytem stejně jako ten, kdo jej má v osobním vlastnictví. Byty v osobním vlastnictví jsou na trhu s byty o nějaké procento dražší, ale je nutné počítat s náklady na prodej bytu (mj. kupní smlouva, návrh na zápis do katastru nemovitosti, znalecké posudky). Ani ve věci pronájmu bytu, kdy u družstev záleží na rozdíl od bytů v osobním vlastnictví na stanovách družstva, většinou nejsou problémy, navíc sami družstevníci si mohou upravit stanovy, jak jim to vyhovuje.
Nelze tedy jednoznačně stanovit, že je výhodnější byty převádět do vlastnictví členů, pokud dobře funguje bytové družstvo, a žádný zákon nestanoví, že by družstvo mělo povinnost se "privatizovat" na společenství vlastníků s byty v osobním vlastnictví. Rozhoduje tedy většina.
Převzato z přílohy denního tisku Právo, Byt a bydlení ze dne 4.ledna 2006
|